Политика
2020-08-20 10:00
170 депутатів Ради знімають житло в Києві за бюджетний рахунок. Серед них - мільйонериЭкономика
2020-04-13 12:15
Источник: capitalist.in.ua
Місяць тому, 12 березня, в Україні було оголошено загальнонаціональний карантин. Зупинився транспорт, закрилися ресторани і кафе, ринки і магазини (крім продуктових). Люди змушені сидіти вдома, через що приблизно 3 млн українців залишилися без доходу. При цьому багато хто живе в орендованому житлі.
Як на карантин відреагували орендодавці.
Карантин змусив орендодавців піти на поступки. Зараз зняти житло можна на 20% дешевше, ніж місяць тому, Однак у більшості випадків орендодавці вказують, що після карантину ціна буде переглянута.
"Нові пропозиції орендодавці виставляють зі знижкою 20% від цін минулого місяця. Але вони проговорюють, що ціни будуть коригуватися після карантину. Ми розуміємо, що якщо зараз щось можна зняти дуже дешево, то це не надовго", – зазначає Едуард Бразас, члена ради Асоціації ріелторів України.
В середньому оренда житла в Київській області знизилася на 7%, відзначають аналітики OLX. Те, що більшість "подобовиків" виставили квартири на довгострокову оренду, не викликало великого впливу на ринок.
"У Києві здаються десятки тисяч квартир, і пару тисяч "подобовиків" погоду не зроблять. Так, пропозиції ростуть, але і багато зняли свої об'єкти з оренди, щоб перечекати карантин", – зазначає Едуард Бразас.
У регіонах орендодавці роблять знижки в індивідуальному порядку. Наприклад, в Херсоні в договорі оренди не вказують пункт про знижку на час карантину, а прописують повну суму оренди житла, каже ріелтор Анна Підсадних. Проте усно орендар і орендодавець домовляються про знижку на період карантину в 20-50% залежно від ситуації.
Попит на житло за містом зріс, відзначають експерти. Найбільше шукають будинки поза містом в Київській області. Вартість оренди в регіоні зросла найістотніше. Порівняно з березнем минулого року ціни тут збільшилися більш ніж на 50%.
Також більше стали просити орендодавці на Закарпатті – доведеться переплатити на 5100 грн більше порівняно з цим же місяцем у 2019 році. Докласти доведеться і на орендований будинок на Волині – +3000 грн, у Львівській та Миколаївській областях – +2400 грн.
Вигідніше зараз орендувати заміське житло в Одеській області – тут воно подешевшало на 12% порівняно з березнем минулого року. В середньому орендна плата зараз становить 15 тис. грн. Заощадити можуть і жителі Житомирщини – якщо рік тому орендодавці просили 3350 грн за оренду будинку, то сьогодні його можна зняти за 2200 грн.
Днями в парламенті зареєстрували законопроект №3255. Він пропонує внести зміни до Цивільного кодексу України та зменшити орендну плату на 50% в період дії форс-мажорних обставин. Термін найму житла автоматично продовжується на період продовження таких обставин, а також орендодавець не зможе достроково розірвати договір оренди протягом карантину.
Якщо такий закон і приймуть, то більшості орендарів він не допоможе. Майже весь ринок житла – в тіні: договори оренди ніде не реєструються і орендодавці не платять податки з доходу.
"Практично весь ринок оренди житла перебуває в тіні. Тому ніякі закони не зможуть на нього вплинути. Людині, яка орендувала житло і не має договору оренди, важко буде довести законність свого перебування в будинку. А значить, його можуть виселити в будь-який момент. Також і орендна плата, заснована на усних домовленостях господаря і орендаря, не може бути змінена ніякими законами. На розмір орендної плати впливає попит на оренду, а не закон. Якщо Верховна Рада прийме закон щодо зниження розміру орендної плати або заборони виселяти орендаря за борги, то він буде стосуватися тільки легальної оренди і матиме обмежену дію", – відзначає економіст Олександр Хмелевський.
Єдиний спосіб для орендаря знизити орендну плату – поговорити з орендодавцем, вважає Едуард Бразас.
"Обставини, які склалися на ринку, – це привід обговорити відносини. Розумний орендар знайде слова, щоб донести своє становище до орендодавця, а розумний орендодавець піде на поступки, якщо хоче залишити гарного орендаря, який буде платити і добре ставитися до майна. Не вважаю за потрібне втручатися державі", – прокоментував Бразас.
Читайте также
Политика
2020-08-20 10:00
170 депутатів Ради знімають житло в Києві за бюджетний рахунок. Серед них - мільйонери